HSE چیست؟

HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) مجموعه‌ای از فرآیند ها و رویه‌ ها است که خطرات بالقوه را برای یک محیط مشخص شناسایی می‌کند، بهترین شیوه‌ ها را برای کاهش یا حذف این خطرات ایجاد می‌کند و سپس به کارکنان برای پیشگیری از حوادث، واکنش به حوادث و غیره آموزش می‌دهد.

هدف اصلی از داشتن یک سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست به زمان‌ های گذشته به شیوه‌ های کاری معیوب کارگران در دوران قبل، به‌ویژه در صنعت تولید بازمی‌گردد. کارمندان به سختی از حوادث ناشی از ماشین ها و تجهیزاتی که با آنها کار می کردند محافظت می شدند. در نتیجه میزان تصادفات منجر به جراحات و حتی مرگ کارکنان زیاد بود. سرانجام کارگران خواستار ایمنی بهتر شدند و دولت را مجبور به اقدام کردند. دولت ها با وضع قوانینی که کارفرمایان را ملزم به تضمین سلامت و ایمنی محل کار، پرداخت بیمه پزشکی و سایر غرامت برای صدمات، مرگ و بیماری های ناشی از فعالیت های کاری می کند، پاسخ دادند.

بیشتر بخوانیم: مقررات تجهیزات حفاظت فردی به روز رسانی شد.

 

چرا HSE مورد نیاز است؟

بر اساس گزارش سازمان بین المللی کار (ILO)، مشخص شده است که سالانه بیش از 2.3 میلیون کارگر به دلیل حوادث شغلی یا بیماری های ناشی از کار جان خود را از دست می دهند. سازمان بین المللی کار تخمین می زند که هزینه سالانه اقتصاد جهانی به تنهایی ناشی از حوادث و بیماری های شغلی 3 تریلیون دلار است. بنابراین پیشگیری از بیماری ها و حوادث ناشی از کار باید یک اولویت حیاتی برای همه افراد در محل کار باشد.

ارائه آموزش یا اطلاعات بهداشت، ایمنی و محیط زیست به موارد زیر کمک می کند:

- اطمینان حاصل کنید که کارگران از کاری که انجام می دهند آسیبی نبینند یا بیمار نشوند.
- یک فرهنگ سلامت و ایمنی مثبت را اجرا کنید که سلامت، ایمنی و تندرستی را تقویت می کند.
- سلامت و ایمنی محل کار را به روشی بهتر مدیریت کنید. آیا شما نیاز به اخذ گواهینامه HSE دارید؟
- از طریق فناوری پیشرفته و توسعه حرفه ای رفاه را تضمین می کند.

بهترین روش ها برای HSE کدامند؟

بهداشت، ایمنی و محیط زیست به دلیل اهمیت آنها در حفاظت از جان و دارایی انسان ها، به ویژه در بخش های صنعتی پرخطر، از اولویت های اصلی محسوب می شوند. این صنایع به دلیل محیط های کاری ناایمن دچار آسیب ها، بیماری ها و تلفات محیط کار می شوند. ایجاد و اجرای یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت محیط کار موثر برای جلوگیری از خطرات حوادث غیرقابل برگشت بسیار مهم است.

فرهنگ ایمنی
فرهنگ ایمنی یک سازمان به مجموعه اقدامات سازمانی مربوط به ارزش ها و باورهای مربوط به ایمنی HSE اشاره دارد که توسط کارکنانی که در روابط اجتماعی و ساختارهای سازمانی در محیط کار با هم کار می کنند، شکل می گیرد. تأثیر قابل توجه فرهنگ ایمنی قوی HSE بهبود عملکرد ایمنی، کاهش حوادث، انجام تحقیقات موفقیت آمیز نزدیک به از دست دادن و گزارش رویداد در یک سازمان است.

اندازه گیری عملکرد ایمنی
هدف اولیه از اندازه گیری عملکرد ایمنی در محیط کار، تلاش برای کاهش رفتارها و شرایط ناایمن است که می تواند منجر به حوادث شود. معمولاً اندازه‌گیری‌های عملکرد می‌توانند به صورت واکنشی یا نظارت فعال باشند. نظارت واکنشی شناسایی و گزارش حوادث و یادگیری از اشتباهات را تعریف می کند در حالی که نظارت فعال بازخورد عملکرد را قبل از وقوع یک حادثه ارائه می دهد.

شاخص عملکرد ایمنی به اندازه گیری تغییرات در طول زمان در سطح ایمنی در نتیجه اقدامات انجام شده از طریق ارائه اطلاعات در مورد عملکرد سازمانی، ایجاد انگیزه در افراد برای کار روی ایمنی HSE و افزایش پتانسیل سازمانی برای ایمنی HSE اشاره دارد. دو شاخص عملکرد ایمنی وجود دارد، شاخص های پیشرو و عقب مانده. در شاخص‌های پیشرو، واکنش ماهیتی پیشگیرانه با هدف ایجاد تغییرات در فرآیند ایمنی برای جلوگیری از صدمات دارد، در حالی که در شاخص‌های عقب مانده، پاسخ واکنشی است زیرا آسیب‌ها قبلاً رخ داده‌اند و پاسخ برای جلوگیری از وقوع آغاز می‌شود. از صدمات بیشتر

مدیریت ایمنی با شناخت خطر
گام اولیه برای پیشگیری از حوادث، شناسایی خطرات است. بهبود عملکرد ایمنی HSE مستلزم اجرای برنامه های پیشگیرانه شناسایی و پیشگیری از خطرات کارگران است. خطرات مرتبط با شرایط یا موقعیت های خطرناک در یک محیط کار تنها در صورتی می تواند برای پیشگیری از حوادث تجزیه و تحلیل شود که خطرات مربوط به آن به درستی شناسایی یا شناسایی شوند. برای شناسایی فعال موقعیت‌ها و شرایط خطرناک، جزئیات داده‌های حوادث ایمنی HSE را می‌توان برای شناسایی متغیرهای پیش‌بینی‌کننده حوادث آینده در محیط‌های تولیدی تجزیه و تحلیل کرد.

جمع آوری، تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری داده های ایمنی
جمع آوری، تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری داده های ایمنی به صنعت کمک می کند تا دلایل اصلی یک رویداد را پیدا کند، خطرات موجود و بالقوه را بررسی کند و برنامه های ایمنی HSE موجود را بهبود بخشد. در ایالات متحده، اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) محل کار را برای اطمینان از رعایت حداقل استانداردهای ایمنی بررسی می کند. اگر عوامل انطباق با OSHA هر گونه تخلفی را در یک سایت تشخیص دهند، ممکن است جریمه یا استناد صادر کنند. در صورت بروز هر گونه حادثه یا حادثه جدی در محل کار، OSHA باید برای بررسی حادثه مطلع شود.

آماربازدیدکنندگان

مجموع بازدید کنندگان
33
صفحات بازدید شده
145337
صفحات بازدید شده امروز
4542
بازدید کنندگان امروز
3
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
3285
بازدیدکنندگان دیروز
2
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
27572
بازدید کنندگان هفته گذشته
9
صفحه منتخب هفته پیش

موقعیت شرکت

تهران – شهرک گلستان – خیابان بیگدلی – شهرک یاس – بلوار ولایت – کوچه میرهاشمی غربی – پ ۱۴– ط۳ – واحد ۶
شماره تماس:

51 94 76 44   021

56 94 76 44   021

67 59 764   0912

48 49 473   0922


آدرس ایمیل: [email protected]r