ایزو 37001، سیستم مدیریت ضد رشوه

این یک آمار معروف بانک جهانی است، اما باید مدام تکرار شود: بیش از 1.5 تریلیون دلار آمریکا  یا 2 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان  هر سال به صورت رشوه پرداخت می‌شود که به نابودی دولت‌ها، خدمات اجتماعی ناکافی کمک می‌کند. زیرساخت های ضعیف، کالاها و خدمات با کیفیت پایین، و فشار عمومی بر یکپارچگی و شهرت بخش دولتی و خصوصی.

اما در چند سال گذشته پیشرفت قابل توجهی در مبارزه جهانی علیه رشوه و فساد مشاهده شده است، به ویژه با پذیرش ISO 37001 "سیستم های مدیریت ضد رشوه"، که استانداردهای پذیرفته شده عمومی را برای ایجاد، اجرا، حفظ، بررسی و بهبود سازمان ارائه می کند. سیستم مدیریت ضد رشوه

پذیرش جهانی این استاندارد بدین معناست که سازمان‌ها در سراسر جهان اکنون می‌توانند قصد خود را برای مبارزه با رشوه از طریق بررسی، بررسی و تأیید سیستم‌های خود مطابق با استاندارد ISO به‌طور عمومی نشان دهند. و با انجام این کار، آن سازمان‌های دارای گواهینامه به مزایای کلیدی بسیاری که با صدور گواهینامه می‌آیند، پی می‌برند، و گواهی‌نامه تأثیر گسترده‌ای بر زنجیره تأمین و شرکای شخص ثالث آنها دارد.

گواهینامه ایزو 37001

صدور گواهینامه ISO 37001 در حال حاضر توسط دولت های سراسر جهان الزامی نیست، به استثنای مالزی و چند کشور دیگر که گواهینامه را به عنوان یک الزام برای سازمان های بخش خصوصی که برای قراردادهای دولتی مناقصه می کنند، در نظر می گیرند. گفته می شود، سازمان های چند ملیتی به طور فزاینده ای به دنبال صدور گواهینامه به عنوان یک تصمیم وجدانی برای بهبود عملکرد خود به نفع کل سازمان هستند.

با انجام این کار، آن سازمان‌ ها بیانیه‌ ای قوی به ذینفعان، مشتریان، مقامات، اشخاص ثالث و بازار بین‌المللی می‌دهند که تمام اقدامات لازم را برای بررسی، اصلاح و بهبود سیستم‌ ها و فرآیندهای خود برای کنترل و جلوگیری از رشوه انجام می‌دهند.

مهمتر از آن، برای تأیید انطباق و دستیابی به چنین گواهینامه ای، آن سازمان ها مایلند عملیات خود را در معرض حسابرسان مستقل خارجی قرار دهند که به طور خاص در شناسایی خطرات و نقاط ضعف در سازمان آموزش دیده اند و در عین حال توصیه هایی برای بهبود ارائه می کنند.

از منظر یکپارچگی، نتیجه صدور گواهینامه استاندارد ISO 37001 می تواند به کاهش خطرات فساد داخلی و خارجی، مدیریت ریسک های انطباق و افزایش درک عمومی و شهرت سازمان به عنوان یک کل کمک کند.

این می تواند مزایای خاصی را در فرآیند مناقصه برای سازمان فراهم کند و به سازمان مزیت رقابتی در توسعه کسب و کار بدهد.

 

بیشتر بخوانیم: HSE چیست؟

 

گواهینامه ISO 37001

در حالی که یکی از سودمندترین مزیت های گواهینامه این است که به طور رسمی به بازار جهانی اعلام می کند که سازمان تمام تلاش خود را برای نشان دادن سطح بالایی از صداقت در برنامه انطباق خود انجام داده است و می تواند به عنوان یک شریک قابل اعتماد در زمانی که صحبت می شود به او نگاه شود. وابستگی های تجاری و معاملات تجاری آینده، یک اثر پایین دستی قابل توجه نیز وجود دارد.

گواهینامه ISO 37001 سازمان را بهبود می بخشد

در نهایت، گواهینامه ایزو 37001 به گونه ای ساختار یافته است که نه تنها خطرات و نقاط ضعف را در چارچوب ضد رشوه خواری سازمان شناسایی می کند، بلکه اقدامات طراحی شده برای بهبود این چارچوب و به نوبه خود، به تقویت عملکرد کلی را مشخص می کند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

از نظر مالی، صدور گواهینامه می تواند به شناسایی تعدیل ها در فرآیندهای مورد استفاده برای مبارزه با رشوه خواری و فساد کمک کند و به طور بالقوه هزینه های مرتبط با تکرار را کاهش دهد. علاوه بر این، از طریق صدور گواهینامه، می توان فرض کرد که نشان دادن دفاع رویه های کافی ممکن است در بسیاری موارد هزینه های قانونی در پرونده های رشوه و تحقیقات را کاهش دهد، در حالی که جریمه های احتمالی در چنین مواردی را نیز کاهش یا حذف می کند.

از نظر عملیاتی، صدور گواهینامه می‌تواند به ساده‌سازی فرآیندها و کنترل‌های داخلی کمک کند و - از طریق حمایت مؤثر مدیریت از بالا به پایین - اطمینان حاصل کند که تمام سطوح کارکنان سازمان در مبارزه با رشوه و فساد متحد می‌مانند.

آماربازدیدکنندگان

مجموع بازدید کنندگان
33
صفحات بازدید شده
145074
صفحات بازدید شده امروز
4279
بازدید کنندگان امروز
3
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
3285
بازدیدکنندگان دیروز
2
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
27309
بازدید کنندگان هفته گذشته
9
صفحه منتخب هفته پیش

موقعیت شرکت

تهران – شهرک گلستان – خیابان بیگدلی – شهرک یاس – بلوار ولایت – کوچه میرهاشمی غربی – پ ۱۴– ط۳ – واحد ۶
شماره تماس:

51 94 76 44   021

56 94 76 44   021

67 59 764   0912

48 49 473   0922


آدرس ایمیل: [email protected]r